یکی از مفاهیم مطرح می باشد، که هدف اصلی آن استفاده بهینه از سخت افزار می باشد، بطوری که بتوان حداقل هزینه، حداکثر بهره وری از سخت افزار را داشت.

از تکنولوژی های موجود جهت استفاده بهینه از سخت افزار میتوان از  ESX و Hyper V نام برد.همانگونه که از عنوان مطلب پیداست هایپر وی از محصولات مایکروسافت میباشد که بعد از ESX شروع بکار نموده و توانسته بعنوان رقیبی کوچک برای ESX باشد.

 نصب این سرویس نیازمند سخت افزار 64 بیتی می باشد،یعنی می بایست پردازنده 64 بیتی بوده و مفهوم مجازی سازی را نیز پشتیبانی کند.

 نسخه ای از 2008 خریداری شده می بایست حاوی Hyper-v باشد، که قطعا هزینه بیشتری می بایست برای آن پرداخت شود (البته در حال حاضر در نسخه R2 از 2008 این قابلیت در سیستم عامل در قالب Role وجود  دارد)

نهایتا با نصب role ی با عنوان hyper-v ، این سرویس را نصب خواهیم کرد، که البته نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 بر روی ورژن های Standard،Datacenter و Enterprise از Windows2008 قابل نصب و راه اندازی می باشد.

 به دلایل زیر سعی می شود Hyper-V در حالت Core Mode از Windows 2008 نصب شود، که در این صورت نصب آن از طریق Command و مدیریت آن از طریق Remote Administration خواهد بود:

             •حذف Load اضافه سیستم عامل Management (سیستم عاملی که Hyper-v در آن نصب است)

             •کاهش خطر پذیری سیستم عامل Management به دلیل نبود محیط گرافیکال

             •پایداری بیشتر سیستم عامل Management

از مزایای Hyper V نسبت به ESX میتوان به تطبیق پذیری بیشتر آن نسبت به ESX با سیستم عامل های مایکروسافت نام برد و این امر بدلیل وجود Heart beat هماهنگ سخت افزار با تجهیزات مجازی میباشد.

در مطالب بعدی بیشتر به معرفی Hyper v و نحوه تنظیم آن میپردازیم.